Kulüpler Birliği Vakfında yeni dönem

Vakfın olağan genel kurulunda yapılan oylama neticesinde başkan seçilen Ağaoğlu, toplantının tamamlanmasının ardından eski başkan Ahmet Nur Çebi ile açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu’nun Türk futboluna faydalı olacağını kaydeden Çebi, “Yaklaşık 6 ay önce bütün arkadaşlarımın isteğiyle gelmiş olduğum bu görevden bugün kendi isteğimle ayrılıyorum. Genel kurulda aldığımız karar gereği seçilen yönetim kurulunun seçtiği başkanımız Ahmet Ağaoğlu’dur. Hayırlı, uğurlu olsun. Türk futbolunun çok zor dönemden geçtiği bir süreci daha önce Mehmet Sepil omuzlarında taşıdı. Bundan sonra da Ahmet Ağaoğlu’nun taşıyacağına ve başarılı olacağına inanıyoruz. Benim 6 ay başkanlık yaptığım dönemde, pandeminin ağır şartlarıyla mücadele edilen bu dönemde yayıncı kuruluşla olan sorunların çözülmesiyle ilgili bir süreç yaşadık ve halen devam ediyor, epey yol alındı. Spor yasasıyla ilgili, yabancı sayısıyla ilgili çok çalışma yapıldı. Bazıları çözüldü, bazıları çözülemedi. Bu süreci bundan sonra Ağaoğlu’nun tamamlayacağına, Türk futboluna faydası olacağına inanıyorum ve başarılar diliyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu.

AĞAOĞLU: “ÇÖZMEMİZ GEREKEN SORUNLAR İÇİNDE FİNANSAL VE SPORTİF SORUNLAR VAR”

Çebi’nin ardından söz alan Ağaoğlu, kulüplerin yaşadığı sorunların hızlıca çözülmesi gerektiğini belirterek, “Kulüpler Birliği Vakfında, Türk futbolunun en sıkıntılı sürecinde başkanlık yapan ve sorunları çözme yolunda gayret sarf eden Ahmet Nur Çebi ve Mehmet Sepil’e teşekkür ediyorum. Türk futbolu zorlu bir süreçten geçiyor. Kulüplerin sorunları büyük, ekonomik, idari ve sportif sorunlar var. Bunların önemli bir kısmı pandemiden kaynaklanan sorunlar. İvedilikle çözmemiz gereken sorunlar içinde finansal ve sportif sorunlar var. Genel kurulda kulüp başkanlarının ortak talebi doğrultusunda yaşadığımız sorunları içeren bir mektubu kaleme alarak önümüzdeki birkaç gün içinde federasyona ileteceğiz. Süreç, sıkıntılı bir süreç. Bütün kulüplerimizle birlikte bu sürecin içinden en az hasarla çıkmanın yollarını arayacağız. Ahmet Nur Çebi’ye çok teşekkür ederim. Zor ve sıkıntılı bir süreçte görevi aldılar ve önemli bir noktaya getirdiler.” ifadelerini kullandı.

Süper Lig AŞ konusunda tüm kulüplerin mutabık olduğunu kaydeden Ağaoğlu, şunları aktardı:

“FİNANSAL YAPILANMA VE REFORMLARIN İVEDİLİKLE HAYATA GEÇİRİLMESİ KAÇINILMAZ”

Kulüplerin yaşadığı mali sıkıntıların toplamda Türk futbolunun sorunu olduğunu söyleyen Ağaoğlu, “Mali sorunlar öncelikle kulüplerin kendi özel sorunları ama bunların hepsi birleşince Türk futbolunun sorunu haline geliyor. Bugün federasyonun aldığı bir kararın altında Kulüpler Birliğinin de fikir birliğinin temel teşkil etmiş olması lazım. Bu sportif, idari ve finansal olarak böyle olmalı. Yaşamış olduğumuz süreçte ortalama aldığımızda 2 sene öncesine bakarsak kulüplerin gelirlerinde yüzde 60-70 oranında gerileme var. Bu süreçten başarılı bir şekilde çıkmazsak Türk futbolunun geleceği adına iyimser olmamız ortadan kalkıyor. Finansal yapılanma ve reformların ivedilikle hayata geçirilmesi kaçınılmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Harcama limiti ve yayın ihalesi ile ilgili görüşlerini Türkiye Futbol Federasyonuna iletecekleri mektubun ardından açıklayacaklarını belirten Ağaoğlu, Trabzonspor Kulübü Başkanlığı’nın kendisi için en büyük onur olduğunu kaydederek, “Ahmet Ağaoğlu özelinde Trabzonspor Başkanı olmak, bir Trabzonlunun, bir Trabzonsporlunun yaşayacağı en büyük onur. Onun üzerinde bir onur tanımıyorum. Kulüpler Birliği Başkanı olmak da gösterilen güvene ve teveccühe layık olmayı gerektiriyor. Ben de onların güvenine layık olmak için çalışacağım. O da büyük onur ama benim için en büyük onur Trabzonspor Kulübü Başkanlığı’dır.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN AHMET AĞAOĞLU’NA TEBRİK

Bakan Kasapoğlu, tebrik mesajında, “Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı’na seçilen Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nu tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyorum. Kulüpler Birliği Başkanı olarak Türk futboluna yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Sayın Ahmet Nur Çebi’ye teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TFF’DEN TEBRİK

TFF’den yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu olarak Sayın Ahmet Ağaoğlu’nu ve yönetim kurulunu tebrik eder, yeni görevlerinde başarılar dileriz. Sayın Ahmet Nur Çebi’ye Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olarak Türk futboluna yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.